sob.. cze 15th, 2024

Plandeka to duży, wodoodporny, elastyczny arkusz materiału. Są one powszechnie wykonane z tworzywa sztucznego, poliestru pokrytego poliuretanem lub tkaniny. Mają wiele zalet, w tym wytrzymałość, trwałość i wszechstronność. Jeśli chcesz pokryć swój namiot jednym z nich, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego brezentu do namiotu.

Wybór plandeki

Przed zakupem plandeki należy zastanowić się nad jej podstawowym przeznaczeniem. Czy ma zapewnić schronienie przed deszczem, czy służyć jako dorywcze schronienie? Rozmiar wycięty nie jest rozmiarem gotowym, dlatego wybierz namiot, który jest nieco mniejszy od rozmiaru wyciętego. Zastanów się również, jak dużą przestrzeń chcesz przykryć oraz czy będziesz rozstawiać namiot w deszczu czy w słoneczny dzień.

Waga plandeki jest kluczowym czynnikiem przy wyborze namiotu. Niektóre są ciężkie i nieporęczne, co czyni je niepraktycznymi do noszenia podczas plecakowania. Jeśli zamierzasz używać go w domu lub przy samochodzie, możesz uciec z lekką plandeką, nie martwiąc się o jej wagę. Plandeka, która waży kilka kilogramów, jest idealna do tego rodzaju biwaku.

Przy zakupie plandeki pamiętaj, że jej rozmiar musi być dopasowany do podstawy Twojego namiotu. Namiot z dużym tarpem nie zapewni Ci odpowiedniej ochrony przed deszczem i słońcem. Kupując plandekę, upewnij się, że przed zakupem sprawdzisz prognozę pogody. Następnie określ swoje dokładne potrzeby i wymagania, a potem wybierz odpowiednią plandekę, która będzie do nich pasować. Jeśli planujesz spać z kilkoma osobami, namiot z ramą A powinien zapewnić maksymalną wentylację i osłonę.

Jeśli Twoim głównym zastosowaniem plandeki jest schronienie na dachu, ultralekka plandeka może być doskonałym wyborem. Jej odblaskowa powierzchnia sprawia, że łatwiej ją zauważyć, gdy jest ciemno. Odblaskowa plandeka może również pomóc w zatrzymaniu ciepła ciała. Pamiętaj tylko, aby odpowiednio uszczelnić szwy przed użyciem go w niekorzystnych warunkach pogodowych. Oprócz lekkości, tarp Coleman jest dostarczany z palikami, linami i napinaczami.

Aby namiot był wodoodporny i oddychający, należy wybrać plandekę, której rozmiar jest o dwa do trzech cali mniejszy niż namiot. W przeciwnym razie woda będzie wdzierać się pod plandekę i powodować przeciekanie namiotu. Plandeka nie zastąpi odpowiedniego pokrycia terenu, ale zapewni Tobie i Twojemu sprzętowi biwakowemu suchość i ciepło w przypadku deszczu lub burzy śnieżnej.

Trwałość

Trwałość plandeki pod namiot jest ważna, gdy używamy jej pod namiot. kuchenka na biwak https://biwakuje.pl/najlepsza-kuchenka-gazowa-turystyczna-meva-spider-pro/ Jeśli jest ona lekka, można kupić tańszą wersję, która jest wykonana z lżejszego materiału. Jednak nie jest to dobra opcja w każdej sytuacji. Potrzebujesz trwałego, który będzie trwał przez wiele lat, więc pamiętaj, aby zrobić badania przed zakupem.

Wysokiej jakości plandeka jest wodoodporna i odporna na rozdarcia. Plandeki pokryte polichlorkiem winylu są trwałe, ale z czasem mogą się rozerwać lub zużyć. Właściwa pielęgnacja może pomóc przedłużyć żywotność plandeki na namiot. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać jej trwałość:

Sea to Summit Escapist Waterproof Tarp to lekki i wytrzymały tarp, który waży nieco poniżej dwóch funtów. Lekki model jest łatwy do rozstawienia i pakuje się wystarczająco mały, aby zmieścić dwuosobowy obóz. Łatwo jest przekształcić z tarpu w namiot, zapinając go na zamek błyskawiczny. Jeśli zamierzasz spać w nim przez kilka nocy, rozważ inwestycję w namiot bivvy.

Plandeka jest wykonana z polietylenu, najbardziej rozpowszechnionego na świecie tworzywa sztucznego. Najpopularniejszym rodzajem plandeki sprzedawanym konsumentom jest polytarp. Posiada ona warstwę tkaniny pomiędzy dwoma arkuszami polietylenu. Polytarpy są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, a ich grubość można regulować poprzez dodanie dodatkowych warstw tworzywa polietylenowego. W przeciwieństwie do tkaniny, plandeki polietylenowe mogą być używane ponad. Jednak polytarpaulin musi być poddany obróbce UV, aby zapewnić długotrwałą ochronę przed wiatrem i wodą.

Wodoodporny brezent kosztuje małą fortunę, ale większość entuzjastów outdooru uważa brezent za wartą uwagi inwestycję. W rzeczywistości wiele osób rozważało użycie plastikowej płachty jako substytutu plandeki. Oba materiały są wodoodporne i można je łatwo złożyć, ale plastik może się rozerwać i nie jest dobry na silne wiatry. Poza tym, folia nie jest wodoodporna.

Koszt

Pytanie o to, czy używać plandeki pod namiotem, jest debatą tak starą jak sam biwak. Niektórzy biwakowicze przysięgają na plandekę, podczas gdy inni nie są jej fanami. Oba rozwiązania mają swoje zalety i oba mają swoje wady. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na plandekę:

Koszt plandeki zależy od materiału, z którego jest wykonana. Najlżejsze materiały są wykonane z włókna Cuben, podczas gdy najgrubsze, najbardziej przystępne cenowo plandeki ważą nawet funt. Plandeka bez wodoodpornej powłoki lub ścian może zaczynać się od mniej niż 100 dolarów. Większość plandek jest wodoodporna, choć brakuje im ścian i podłogi. Jeśli zamierzasz biwakować w mniej niż idealnych warunkach, będziesz chciał mieć co najmniej trzy plandeki.

Tarpy są dostępne w różnych materiałach i cenach. Na przykład Tyvek jest lekkim, oddychającym i trwałym materiałem. Polycro, rodzaj plastikowego materiału, jest bardziej wytrzymały i wodoodporny. Oba rodzaje plandek dostępne są na targowiskach internetowych. Kolorowy tarp 20×20 w tej klasie może kosztować od 120 do 130 dolarów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie plandeki są wodoodporne. Nawet gdy plandeka jest wodoodporna, może nadal pozwalać na przenikanie pewnej ilości wilgoci do tkaniny.

Plandeka to także doskonała płachta na ziemię. Chroni ona podłoże pod namiotem przed brudem, wilgocią i kleszczami. Jej wzmocnione rogi i punkty pętli zapewniają dodatkową ochronę. Możesz również spiąć plandekę napinając ją, aby zmniejszyć hałas i powiew wiatru. I nie zapomnij dodać obciążnika dla rogów plandeki! Jest dobrze warta swojej ceny plandeka do namiotów.

Plandeka na namiot nie jest najdroższym elementem sprzętu biwakowego, ale jest ważna dla Twojego bezpieczeństwa. Dobra plandeka pozwoli Ci spać na świeżym powietrzu i ochroni Twój namiot przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Cena plandeki do namiotu będzie się różnić w zależności od rozmiaru i jakości. Jeśli nie planujesz używać go do spania, rozsądnie jest rozważyć zakup plandeki zamiast śladu namiotu.

Rozmiar

Wybór odpowiedniego rozmiaru plandeki na namiot jest kluczowy dla zapewnienia najlepszej ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając plandekę, należy również zastanowić się nad jej podstawowym zastosowaniem. Na przykład możesz użyć go jako schronienia przed deszczem lub wiatrem lub po prostu, aby utrzymać namiot w suchości podczas poranka. W każdym przypadku powinieneś kupić plandekę, która jest o około 4 stopy większa niż powierzchnia podłogi Twojego namiotu. Nie zapomnij o zakupieniu tyczek, linek i palików, aby go utrzymać.

Możesz również kupić gotową plandekę do przykrycia namiotu za mniejsze pieniądze. Plandeka powinna być co najmniej o 2 cale mniejsza od powierzchni podłogi namiotu. Jest to ważne, aby woda nie mogła dostać się pomiędzy plandekę a podstawę namiotu. Możesz kupić plandekę malarską w sklepie z narzędziami lub nawet kupić tanią plandekę online. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i czas.

Rozmiar plandeki będzie również zależał od liczby osób, które planujesz schronić. Mniejszy tarp pozwoli na większą wentylację w miesiącach letnich i zapobiegnie przegrzaniu. Jeśli planujesz używać go w zimie, to duży tarp zapewni, że nikt pod nim nie będzie narażony na działanie żywiołów. Możesz również wybrać grubość plandeki, która będzie zależała od tego, w jakiej odległości od namiotu znajduje się plandeka.

Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni rozmiar plandeki. Pamiętaj, że nie będzie ona używana przez cały czas. Jeśli nie potrzebujesz jej używać, możesz złożyć ją na płasko i przechowywać. Podobnie, mała plandeka nie zajmie dużo miejsca, gdy nie będzie używana. Ponadto duży tarp może nie być łatwy do przechowywania. Być może nie potrzebujesz dużego tarpa na całą podróż, ale najlepszy rozmiar dla twojego namiotu zapewni ci ochronę przed żywiołami i ochroni go przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Wybierając plandekę do namiotu, pamiętaj, aby przed zakupem zmierzyć swój namiot. Powinieneś również zastanowić się, czy będzie to namiot typu A-frame czy półpiramida. Ten drugi zapewnia lepsze pokrycie ze wszystkich stron. Schronienie z ramą A pod kątem pozwala na maksymalny przepływ powietrza i wentylację, podczas gdy płaska rama A zapewni najmniejszą ochronę przed bocznym deszczem. Kiedy już znasz rozmiar swojego namiotu, możesz kupić plandekę, która odpowiada Twoim potrzebom.

By akte