Rodzajów żywic, które dostępne są w sprzedaży, jest naprawdę wiele. W budownictwie, meblarstwie czy dekoratorstwie dużą popularnością cieszą się masy żywiczne epoksydowe i poliuretanowe. Warto również zwrócić uwagę na czyste żywice do wykonywania odlewów, laminatów czy konglomeratów. Produkuje je między innymi firma TECHNIART, oferująca unikalną linię produktów TECHNIPLAST 3D. Mowa właśnie o żywicach odlewniczych, których cechy przedstawiamy w dalszych częściach artykułu!
Czym są żywice odlewnicze?
ŻYWICE ODLEWNICZE to unikatowe produkty o szerokim spektrum zastosowań przemysłowych i artystycznych. Uznaje się za nie krystalicznie czyste żywice, idealne do wykonywania odlewów, laminatów czy konglomeratów. Na ogół ich skład opiera się na połączeniu żywic epoksydowych oraz silnych utwardzaczy. Oba składniki wykorzystywane są w jednej warstwie, a więc są stosunkowo proste w wykorzystaniu.
Potwierdzeniem tych słów są zestawy żywic odlewniczych marki TECHNIART. Firma ta stworzyła grupę produktów TECHNIPLAST 3D w poręcznych opakowaniach. Z ich użyciem, a także z dodatkami specjalnych barwników do żywic, stworzyć można naprawdę designerskie dzieła, zaliczane do sztuki użytkowej. Przykładem są popularne stoły drewniane, których struktura zalewana jest żywicą, mającą imitować rwące rzeki, górskie potoki czy egzotyczne morza!
Zastosowanie żywic odlewniczych
Jak sama nazwa wskazuje, żywice odlewnicze służą do wykonywania różnego rodzaju odlewów. Tym samym mają one szerokie zastosowanie zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w branżach artystycznych. Żywice odlewnicze chętnie wykorzystują w swoich pracach pracownie meblarskie i szklarskie, a nawet jubilerskie! Uszczegóławiając, tego typu produkty – również ze wspomnianej już linii TECHNIPLAST 3D – sprawdzą się
- przy tworzeniu małych i dużych odlewów,
- do zalewania drewna,
- do prac jubilerskich,
- do prac artystycznych,
- do wykonywania laminatów szklanych oraz węglowych,
- do produkcji konglomeratów.
Charakterystyka ogólna żywic odlewniczych
Cechy żywic odlewniczych w dużej mierze zależą od jakości żywicy epoksydowej i utwardzacza, które zaproponuje dany producent. Większość produktów tego typu charakteryzuje się jednak doskonałą przejrzystością, długotrwałą odpornością na promieniowanie UV, a także niską lepkością. Żywice odlewnicze zwykle zawierają stabilizatory światła, a ich konsystencja – bez konieczności stosowania rozpuszczalników – pozwala na prostą pracę. Jak podaje producent Techniart, jego żywice odlewnicze zapewniają możliwość wylania do 20 mm w jednej warstwie i to przy bardzo małym skurczu liniowym.
Podkreślić również warto, że takie masy z łatwością można odpowietrzyć. Doskonale zwilżają też podłoża i wypełnienia. Dodać należy, że żywice odlewnicze są bezpieczne w zastosowaniu – gwarantują niski wzrost temperatury w trakcie wiązania oraz 100% kompatybilność z wieloma podłożami oraz wypełnieniami. Mowa między innymi o drewnie, betonie, włóknie szklanym, włóknie węglowym, naturalnym oraz barwionym kwarcu, marmurze czy granicie.
Do żywic odlewniczych można dodawać również specjalistyczne barwniki – firma Techniart przygotowała serię 3D-COLOR TR, 3D-COLOR PR oraz 3D-EFFECT! Z ich opisami można zapoznać się na stronie www producenta, do czego zachęcamy.