sob.. cze 15th, 2024

Czy ogrodzenia akustyczne naprawdę działają?

ekran-dzwiekochlonny
ogrodzenie-akustyczne

Dodanie ogrodzenia akustycznego do domu może dodać do atrakcyjności nieruchomości i może pomóc zablokować fale dźwiękowe z wejścia do pokoju. Akustyczne ogrodzenie dodaje również właściwości dźwiękoszczelne do domu i może pomóc uczynić twoje pokoje brzmią bardziej komfortowo. Powinieneś rozważyć dodanie ogrodzenia akustycznego do swojego domu, jeśli chcesz stworzyć bardziej relaksujące środowisko dla swojej rodziny lub gości.

Właściwości wygłuszające

Zastosowanie ogrodzenia akustycznego jest skutecznym sposobem na zmniejszenie poziomu hałasu w Twoim domu. Może ono również pomóc w zmniejszeniu hałasu z zewnątrz domu.

Istnieje wiele rodzajów materiałów, które można wykorzystać do budowy ogrodzenia dźwiękoszczelnego. Każdy z nich ma swoje własne zalety. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał dla swoich konkretnych potrzeb.

Najlepsze ogrodzenie akustyczne to takie, które jest wykonane z paneli pełnych. Panele te mają wysoką ocenę STC (Sound Transmission Class).

Ponadto muszą być one solidne konstrukcyjnie. Powinny być również instalowane od początku projektu. Konstrukcja powinna być pozbawiona szczelin, co pozwoli uniknąć bezpośrednich dróg przemieszczania się dźwięku przez barierę.

Materiał musi być na tyle ciężki, aby blokował dźwięk. Ważne jest również, aby ogrodzenie nie było zbyt wysokie. To może prowadzić do dźwięku przechodzącego przez ogrodzenie i do Twojego domu.

Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów winylowych, które są specjalnie zaprojektowane do pochłaniania dźwięku. Winyl obciążony masą (MLV) to dobry wybór do zastosowań zewnętrznych. Jest on również trwały. Masowo obciążony winyl może być dodany do istniejących ogrodzeń lub umieszczony pomiędzy dwoma warstwami drewna.

Istnieje również kilka koców dźwiękoszczelnych, które można dodać do ogrodzenia. Jest to skuteczne rozwiązanie dla głośnych systemów HVAC, basenów i systemów pomp. Te koce są łatwe w instalacji i mogą być zawieszone na ogrodzeniu za pomocą śrub.

Ogrodzenia akustyczne przydają się również do blokowania hałasu od dzieci, zwierząt i innych źródeł zewnętrznych. Są one zazwyczaj instalowane przez szkoły i przemysł. Wykazano, że zmniejszają one hałas o około dziewięć do piętnastu decybeli.

Ogrodzenia te nie są całkowicie odporne na hałas. Pomagają one jedynie przekierować dźwięk i nie mogą całkowicie wyeliminować hałasu z zewnątrz domu. W celu określenia odpowiedniej wysokości bariery akustycznej należy skonsultować się z wykwalifikowanym inżynierem dźwięku.

Przy wyborze materiału na ogrodzenie należy pamiętać o panującym wietrze. Wiatr może mieć duży wpływ na hałas. Ważne jest również, aby rozważyć lokalizację domu. Na przykład, dom na szczycie wzgórza będzie miał problemy z hałasem ze wszystkich kierunków.

Blokowanie fal dźwiękowych przed wejściem do pomieszczenia

Dodanie ogrodzenia może pomóc w wygłuszeniu pomieszczenia. W zależności od tego, jak wysoki jest i jaki rodzaj materiału jest używany, może pomóc zmniejszyć ilość hałasu, który przychodzi do domu.

Najbardziej skutecznym sposobem, aby Twój płot był dźwiękoszczelny, jest użycie masowo obciążonego produktu winylowego. Są one dostępne w rolkach i mogą być przymocowane do ramy ogrodzenia. Nakładaj winyl dwa do trzech cali po każdej stronie ogrodzenia. Należy również upewnić się, że materiał jest mocno przymocowany do ramy ogrodzenia. Można również użyć przelotek i opasek zaciskowych, aby zabezpieczyć materiał bezpośrednio do ogrodzenia.

Inną przydatną sztuczką jest zastosowanie koca kombinowanego. Obejmuje on przegrodę dźwiękoszczelną i absorpcyjne pikowane włókno szklane. Są one często używane na placach budowy i mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Istnieje wiele firm, które sprzedają kompozytowe płyty wygłuszające. Są one jednak często zbyt drogie. Bardziej skuteczną alternatywą jest użycie kombinacji materiałów pochłaniających dźwięk i materiałów blokujących dźwięk. Dodanie absorpcji nie tylko zmniejszy ilość dB, które opuszczają twój dom, ale także poprawi ogólną jakość akustyczną pomieszczenia.

Najważniejszą częścią wygłuszenia jest zapewnienie, że bariera jest szczelna. Zapewni to, że każdy dźwięk zostanie uwięziony wewnątrz.

Ważne jest również, aby użyć kombinacji lekkich i gęstych materiałów. Powinny one być strategicznie rozmieszczone w całym ogrodzeniu, aby zapewnić jak najlepszy efekt.

Dobre ogrodzenie jest solidne i wystarczająco wysokie, aby utrzymać niepożądane dźwięki. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, możesz rozważyć dodanie ogrodzenia, aby zmniejszyć ilość hałasu, który przychodzi do domu. Jednakże, jeśli mieszkasz w spokojniejszej okolicy, możesz chcieć uniknąć dodawania ogrodzenia.

Nie jest konieczne całkowite pokrycie ogrodzenia materiałami pochłaniającymi dźwięk. Możesz użyć materiałów pochłaniających, takich jak zasłony, dywany i meble.

Najważniejszą częścią wygłuszenia jest właściwe umieszczenie ogrodzenia. Przed przystąpieniem do tego zadania warto skonsultować się z wykonawcą.

Dodanie paneli akustycznych

Dodanie paneli akustycznych do ogrodzenia działa w celu zmniejszenia hałasu z zewnątrz. Może to być pomocne dla tych, którzy cierpią na problemy ze słuchem. Ale ważne jest, aby rozważyć umieszczenie, konstrukcję i materiał ogrodzenia przed dodaniem paneli.

Pierwszą kwestią jest wysokość. Wyższa bariera jest bardziej skuteczna w odbijaniu hałasu. Może być trudno zablokować dźwięk za pomocą niskiego ogrodzenia. Jest również mało prawdopodobne, że ogrodzenie z przerwami będzie w stanie zrobić wiele, aby zmniejszyć hałas.

Gęsta bariera może odbijać wysokie częstotliwości i zamieniać hałas w śladową energię cieplną. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca poziom hałasu poniżej 40 decybeli dla hałasu w nocy.

Istnieją dwa powszechne materiały używane do wygłuszania ogrodzeń. Jednym z nich jest winyl obciążony masą. Mass loaded vinyl jest cienki, ale wytrzymały do użytku zewnętrznego. Drugi to Quiet Quilt Acoustic Blanket, który jest często stosowany na placach budowy.

Oba materiały są trwałe i łatwe w montażu. Możesz również owinąć ogrodzenie w dźwiękoszczelne kurtyny. Dźwiękoszczelna kurtyna zamieni porowate ogrodzenie w barierę zatrzymującą dźwięk.

Jeśli nie jesteś zainteresowany instalacją paneli, możesz również dodać koce do ogrodzenia. Te koce są bardzo chłonne. Są zbudowane tak, aby wytrzymać na zewnątrz, a ich zadaniem jest zmniejszenie transmisji dźwięku przez ogrodzenie. Są one niezwykle skuteczne.

Inną opcją jest dodanie specjalnej akustycznej folii do ogrodzenia. Zwiększy to grubość ogrodzenia i pokryje wszelkie luki. Jednak będzie to również dodać dużo wagi do ogrodzenia. Oznacza to, że może dodać do kosztów instalacji.

Współczynnik redukcji hałasu Rw pokazuje, jak skutecznie materiał dźwiękoszczelny może pochłaniać i blokować dźwięk. Waha się on od 0,0 do 1,0.

Dodanie paneli akustycznych do ogrodzenia może być opłacalnym sposobem na zmniejszenie hałasu z zewnątrz. W zależności od wybranych materiałów, można zmniejszyć hałas zewnętrzny nawet o 28 decybeli. Jednak ogrodzenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy znajduje się blisko źródła hałasu. Być może warto zbudować nowe ogrodzenie zamiast dodawać panele dźwiękoszczelne.

Dane adresowe:

AKTE www.ogrodzeniaplastikowe.pl – ogrodzenie dźwiękoszczelne – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte